Krucho-drożdżowa strucla z makiem

z 102 komentarze
Krucho-drożdżowa strucla z makiem

Krucho-drożdżowe ciasto wypełnione grzesznie przepyszną masą makową…

Ta smakowita świąteczna strucla makowa jest wprawdzie nieco czasochłonna, ale w zasadzie jest niezwykle prosta i sprawna w przygotowaniu. A jeśli podejdziemy do niej 2-etapowo, to całość idzie jeszcze sprawniej:) Farsz można bowiem przygotować dzień wcześniej, wstawić do lodówki, a w dniu pieczenia przygotować po prostu ciasto (proste, szybkie;)), zawinąć struclę z makiem i upiec.

Makowiec jest rzeczywiście przepyszny. Zbiera laury od zawsze i gorąco go polecam. Zresztą nie tylko na wigilię i od święta;) Mam nadzieję, że Waszym gościom posmakuje co najmniej tak, jak naszym… Smacznego!

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak przygotowałam tę naprawdę pyszną krucho-drożdżową struclę z makiem:) Zapraszam do obejrzenia!

Krucho-drożdżowa strucla z makiem

czas przygotowania: 50-60 minut + 40 minut pieczenia
/proporcje na keksówkę o wymiarach 25 cm x 11,5 cm lub podobnych/

masa makowa:

  • 500 ml mleka
  • 150 g czarnego maku
  • 60 g orzechów (ja: włoskie)
  • 60 g rodzynek
  • 60 g suszonych moreli (bo nie przepadamy na kandyzowaną skórką cytrusową;))
  • 60 g masła
  • 1/4 szklanki (takiej o poj. 200 ml) płynnego miodu
  • 1 op. cukru waniliowego vel wanilinowego (16g)
  • 1/3 szklanki (takiej o poj. 200 ml) zwykłego cukru
  • 1 jajko, ale podzielone na:
    – 1 białko
    – 1 żółtko
  • 1 łyżka cukru
  • 1 kieliszek (poj. 30 ml) rumu lub likieru amaretto (ew. rumowy aromat do ciast)
  • opcjonalnie, ale ja zawsze dodaję, bo masa makowa rośnie fajnie razem z ciastem: – 2 łyżeczki mąki pszennej – 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej – 10 g świeżych drożdży

ciasto:

  • 25 g świeżych drożdży piekarskich
  • 1 łyżka kwaśnej, gęstej śmietany
  • 250 g mąki pszennej typ 500
  • 80 g zimnego masła
  • szczypta soli
  • 1/3 szklanki (takiej o poj. 200 ml) cukru pudru (tj. ok. 50 g)
  • 1 całe jajko
  • kilka kropli aromatu cytrynowego do ciast (lub starta skórka z wyparzonej cytryny)

lukier:

Zaczynam od przygotowania farszu. Kiedy będę miała gotowe ciasto, farsz powinien być przestudzony. Można go także przygotować poprzedniego dnia i przechować w lodówce. Wtedy samo pieczenie ciasta idzie sprawniej:)

Zagotowuję mleko i kiedy będzie już gorące, wsypuję do niego mak. Gotuję na małym ogniu przez 20 minut, często mieszając, by mleko się nie przypaliło. Po tym czasie wyłączam grzanie i zostawiam mak w gorącym mleku na jakieś 10 minut. Sparzony mak przelewam przez sito, odcedzając mleko, a dobrze odsączony mak mielę maszynką do mielenia mięsa (nakładka o najdrobniejszych oczkach) 2- lub 3-krotnie.

Bakalie (ja: orzechy, rodzynki i morele) drobno siekam. I tu mały wyjątek: orzechy można drobno posiekać, ale ja mielę je zaraz po maku, tworząc masę makową-orzechową;) Resztę bakalii już siekam.

W garnku roztapiam masło i kiedy jest już gorące i zaczyna przyjemnie pachnieć, dodaję miód, cukier waniliowy oraz zwykły i dokładnie mieszam. Do tej rozgrzanej słodkości dodaję następnie posiekane bakalie, chwilę podsmażam, po czym dodaję przemielony mak i całość dokładnie mieszam. Smażę , często mieszając przez ok. 5 minut. Po tym czasie zdejmuję z ognia do przestygnięcia (o tej porze roku po prostu wystawiam na zewnątrz: na balkon/taras czy kuchenny parapet (w tym ostatnim przypadku odpowiednio zabezpieczam, by nie spadł rzecz jasna;))).

Farsz stygnie, a ja szykuję ciasto –jest naprawdę szybkie i proste.

Do kubka wkruszam drożdże, dodaję śmietanę i mieszam, aż drożdże się rozpuszczą. Do osobnej miski wsypuję mąkę, dodaję zimne masło pokrojone w małe kawałki i zagniatam masło z mąką na kruche ciasto. Do tego dodaję cukier puder, szczyptę soli, aromat cytrynowy, jajko oraz drożdże ze śmietaną. Całość mieszam najpierw łyżką, aż składniki się połączą, a potem zagniatam ręcznie na stolnicy. Kilka minut, ale tak długo, aż ciasto będzie  miękkie, elastyczne i nie będzie się kleić do ręki. Zostawiam je na chwilę, by odpoczęło, a sama wracam do przestudzonego już farszu makowego.

Rozbijam jajko i oddzielam białko od żółtka. Białko ubijam na sztywną pianę, żółtko ucieram z łyżką cukru.

Do przestudzonego już farszu dodaję rum lub likier, utarte z cukrem żółtko, obie mąki oraz drobno rozkruszone drożdże (ja trę na tarce o drobnych oczkach, bo lepiej się rozprowadzają w masie).  Dokładnie mieszam i na koniec dodaję pianę z białek. Raz jeszcze mieszam i farsz gotowy. Mąkę oraz drożdże dodaję, by masa rosła wraz z ciastem, dzięki czemu znacząco spada prawdopodobieństwo, że w strucli będą dziury/prześwity między farszem a ciastem;)

Przygotowane ciasto rozwałkowuję na podsypanej mąką stolnicy: – na grubość 3-5 mm – w kształt prostokąta/owalu, ważne: którego krótsza krawędź jest równa długości keksówki, w której będę struclę piec;) – szczegółowo pokazuję to jak zawsze na stronie Gotuj.Skutecznie.Tv w filmiku dołączonym do przepisu.

Na tak przygotowane ciasto wykładam farsz makowy i rozsmarowuję go równą warstwą po całym drożdżowym placku, zachowując mniej więcej 2-centymetrowe odstępy od brzegów ciasta (bo mak będzie wypływał podczas zwijania). Zawijam ciasto z warstwą maku jak roladę:) Zwijam pomału, nie dociskając ciasta, bo ono będzie jeszcze rosło. Zwiniętej roladzie/strucli nadaję dłońmi ładny kształt i skracam ją (delikatnie dociskając) tak, by na długość zmieściła się w blaszce.

Keksówkę wykładam papierem do pieczenia –najlepiej idealnie równo, bez „zagniotów” (np. tak: https://skutecznie.tv/2011/10/jak-szybko-rowno-wylozyc-blaszke-papierem-do-pieczenia) i przekładam do niej struclę miejscem łączenia do dołu. W filmiku dołączonym do przepisu pokazuję jak zrobić to szybko, „bezboleśnie” i ze stuprocentową skutecznością;)

Struclę zostawiam w ciepłym miejscu do wyrośnięcia, po czym smaruję z wierzchu rozkłóconym jajkiem lub mlekiem. A jeśli nie chcę/nie mogę czekać na wyrastanie, to smaruję od razu i wstawiam blachę do zimnego piekarnika, zamykam i włączam grzanie, nagrzewając go do 180 st. C . Ciasto będzie rosło, gdy piekarnik będzie się nagrzewał. Kiedy osiągnie temp. 180 st. C, zaczynam odliczać czas i od tego momentu przez ok. 40 minut. Czas pieczenia jak zawsze zależy od piekarnika, więc pod koniec trzeba uważnie obserwować, by elastycznie zdecydować o skróceniu lub wydłużeniu czasu pieczenia. Piekę na drugiej półce od dołu w funkcji grzanie góra-dół.

Kiedy ciasto jest upieczone, wyłączam grzanie i nie otwierając piekarnika, zostawiam jeszcze w środku przez jakieś 5 minut (by się nieco „ustabilizowało” i było gotowe do wyjęcia;)), po czym wyjmuję i zostawiam do całkowitego wystygnięcia.

Ostudzone ozdabiam lukrem (póki świeży i niezastygnięty, można posypać z wierzchu siekanymi orzechami lub bakaliami) i kiedy lukier zastygnie, porcjuję struclę i podaję. Jest pyszna –zarówno ciasto, jak i makowy farsz:)

Smacznego:) :: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)? Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

102 Komentarze

  1. Danuta
    | Odpowiedz

    Witam
    Jestem wielbicielką Pani talentu. Bardzo lubię zaglądać na Pani stronę.
    Szukam filmiku na temat masy makowej z gotowego maku mielonego, jaki mozna kupić w sklepach.
    Czy taki filmik jest gdzies na Pani stronie? wyszukiwarka nie wykazuje nic takiego.
    Pozdrawiam
    Danuta

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Jeśli biorę ten suchy mielony (a w tym roku np. brałam;)), to wszystko tak samo jak w tym przepisie: https://skutecznie.tv/2014/12/mak-z-bakaliami-do-makowcow-klusek-deserow/ TYLKO suchy mak zalewam gorącym mlekiem i wodą (moje proporcje: na 200-250 g maku daję 1/2 szklanki gorącego mleka + 1/2 szklanki gorącej wody, mieszam z makiem i już potem go w zasadzie nie odsączam, bo dałam mniej płynu w stosunku do oryginalnego przepisu). Zostawiam, aż ostygnie i dalej bez zmian (tj. pomijam gotowanie maku i mielenie). W tej wersji to jest już naprawdę mega-błyskawiczna masa. Mam nadzieję, że opisałam to czytelnie;)
      Pozdrawiam serdecznie

  2. Edyta
    | Odpowiedz

    Makowca piekłam kilkanaście lat temu i wyszedł taki wielki,że nie mieścił się na blasze w piekarniku:) od tamtej pory bardzo się zniechęciłam. Nie wiedziałam jak się do niego zabrać, aż w końcu trafiłam na Pani stronę. Piekłam już 6 razy wg. Pani przepisu i muszę przyznać iż nie sądziłam,że jest to takie proste. Korzystam z tej strony bo bardzo przejrzyście Pani tłumaczy i przede wszystkim jest smacznie.
    Pozdrawiam gorąco.

  3. Monika
    | Odpowiedz

    Pani Magdaleno, czy uważa Pani, że można zamrozić część kupnej masy makowej? Mam jej zbyt dużo i nie chciałabym, by się zepsuła po otwarciu, nie mam bowiem jak wykorzystać całej na raz. Czy ma Pani jakieś doświadczenie w tej kwesti? Serdecznie dziękuję za pomoc i pozdrawiam 🙂

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Z kupną nie wiem, ale domową z powodzeniem mroziłam. Zakładam zatem, że i tu powinno się udać.

      • Monika
        | Odpowiedz

        Dziękuję serdecznie za błyskawiczną odpowiedź. Jest Pani nieoceniona 🙂

  4. Daga
    | Odpowiedz

    Świetny przepis, dzięki któremu mój pierwszy makowiec na minione Święta udał się znakomicie! Dziękuję 😉

  5. MARYLA
    | Odpowiedz

    Witam,upiekłam strucle makową,i z orzechami ,była bardzo dobra,tylko za krótko piekłam i wyszły blade.W smaku super,szybko się robi.10 punktów za przepis!!!!!
    Jeszcze chciałam powiedzieć,że mak wzięłam z puszki 0k 850g i dałam na jeden placek,ale to jest za dużo.Puszka maku wystarcza na 2 keksówki o podobnych wymiarach jakie podała p.Magda.

  6. MARYLA
    | Odpowiedz

    Witam,upiekłam strucle makową,i z orzechami ,była bardzo dobra,tylko za krótko piekłam i wyszły blade.W smaku super,szybko się robi.10 punktów za przepis!!!!!

  7. Alicja
    | Odpowiedz

    Dziekuje za przepis – moj pierwszy makowiec w zyciu z Pani pomoca wyszedl fantastyczny!!!!!

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Wobec tego serdeczne GRATULACJE! Cieszę się, że wyszedł fantastyczny:)

  8. Justyna
    | Odpowiedz

    Dziękuję 🙂 makowiec wyszedł jak ta lala 🙂 choć trochę popękał na bokach , ale to nic gipsem go pociągnę – lukrem 😉

  9. Tita
    | Odpowiedz

    Ten makowiec jest wspaniały. Ja robię tekie proporcje, że wychodzą 4 blachy. Robię dużo bo roboty przy tym sporo; mak jest uciążliwy w obróbce – dlatego mrożę upieczone już ciasto. To dobry sposób; makowieć chyba jest nawet lepszy po mrożeniu. Doskonale też mrożą się rogaliki drożdzowe – hitowe u mnie w domu. Doskonały jest też Pani pleśniak no i biszkopt – ja robię tort z malinami; kwaskowe owoce, słodka śmietana i delikatny biszkop – marzenie.
    Bardzo Pani dziękuję za całą pracę, jaką Pani wkłada w tą stronę – jest Pani bardzo dzielna, pomysłowa i hiperpracowita.

  10. barbara
    | Odpowiedz

    niektorzy pisza ze ciasto im peklo,mnie tez pękło ale lukier wszystko zakryl 😉 najwazniejsze z ew smaku jest przepyszne 😉

  11. barbara
    | Odpowiedz

    Witam pani Magdo ,wczoraj upiekłam makowiec z tego przepisu i niestety do dzisiaj nie dotrwał taki byl pyszny.Dzisiaj musiałam upiec drugi 😉 Nie sadzilam ze zrobienie makowca moze być takie proste 😉 OCZYWIŚCIE DZIĘKI PANI,pani dokładnosć i szczegoły widoczne na filmiku pozwalaja upiec wspaniałe potrawy.Dziękuję bardzo ze pani z nami jest 😉 pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz życzę zdrowych spokojnych świąt

  12. Joanna
    | Odpowiedz

    Pani Magdo,

    mi niestety też pękneło ciasto. Co jest przyczyną? Czy zbyt wysoka temperatura pieczenia?

    Pozdrawiam i dziękuję za wspaniałe przepisy.

  13. Asia
    | Odpowiedz

    Pani Madziu, czy keksówkę powinno się mierzyć po dnie czy wg. górnej krawędzi? Keksówek mam w sumie 6 i każda mierzona po dnie ma wymiary między 8 – 8,5 cm.
    Z góry dziękuję za odpowieź:)

  14. Wiola
    | Odpowiedz

    Maku z puszki już nie tknę.Pierwszy raz piekłam takie ciasto.PRZEPYSZNE.Ja oczywiście robię zawsze podwójne porcje bo duża rodzina ale boję się że nie doczeka świąt.Wspaniałe.Pozdrawiam z kuchni bo dzięki Tobie wcale nie chce mi się z niej wychodzić.

  15. barbara
    | Odpowiedz

    Witam ponownie. 😉 Pani Magdo mam pytanie czy na ten jeden makowiec wystarczy mi puszka 850g gotowego maku? Pani mak wygląda przepysznie ale niestety ja jestem zmuszona zrobić z gotowego ponieważ nie mam odpowiedniego sitka (drobnego) do zmielenia maku ,pozdrawiam

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Hmm, tak na oko oceniając powinno wystarczyć. W sumie masy może być tyle, ile jej dasz, bo po prostu zawija się ją w ciasto, nie muszą to być jakieś szalenie precyzyjne ilości:)

      • barbara
        | Odpowiedz

        dziękuję,domyślam sie że można włożyć ile się chce ale ja lubie jak jest dużo maku ,no cóż zobaczę ,a na wszelki wypadek kupie drugą puszkę 😉
        pozdrawiam

        • MaGda
          | Odpowiedz

          Wydaje mi się, że 850 g powinno wystarczyć, ale nigdy nie brałam kupnej, więc nie mam doświadczenia:(

          • Ania
            |

            Ja robiłam z kupnej masy i choć 850 jest w sam raz to.. nie polecam!! Kupna masa jest za mokra. Może wyjść zakalec. Proponuję najpierw odparować nadmiar wody, np. „podsmażając”.
            A na przyszłość kupić sitko – masa P.Magdy jest najlepsza 🙂

  16. Aga
    | Odpowiedz

    Witam,potrzebuję EKSPRESOWA odpowiedz.Dziś tzn. teraz chcę zagnieśc ciasto na ten makowiec,ale proporcje na to ciasto są na jedna keksówke a ja mam mak z puszki i jego 850g,czy w takim razie, mam przepis na ciasto podwoić,czy z tej ilości maku wyjdą mi trzy keksówki.BARDZO PROSZĘ o pilną odpowiedz!!!Dziekuję AGA

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Witam,
      Dopiero wróciłam do domu (nie siedzę cały czas przy komputerze:(( i obawiam się, że już za późno na odpowiedź, ale zaryzykuję.
      Maku może być więcej, bo można go mrozić. Zależy więc czy chcesz 1 struclę czy kilka. Jeśli jedną, to wg przepisu i tyle maku, ile trzeba na jedną. Jeśli 2, to podwoić ilości ciasta i maku 2x więcej. Wg mnie z tej ilości maku spokojnie wyjdą 3 keksówki (tj. o wymiarach takich, jak moje), ale pytanie czy chcesz tyle piec. Szczególnie, że przepis nowy i nie wiadomo czy posmakuje:) Może lepiej najpierw upiec jedną i wtedy zdecydować? Mak dobrze się mrozi, można poporcjować, zamrozić i rozmrażać w razie potrzeby:)

  17. Tita
    | Odpowiedz

    Witam,
    dzięki Pani wreszcie udało mi się okiełznac drożdze – bardzo za to dziękuję. Mam pytanie w kwestii makowca. Robiłam rogaliki drożdzowe z Pani przepisu – cudne, wszyscy w domu bardzo z nich zadowoleni. Jak Pani myśli, czy dałoby się z tego rogalikowego ciasta, może nieco bardziej posłodzonego, zrobić makowca? I jeszcze kwestia maku – po co przesmarza się całość na maśle? Czy dałoby się to skrócić, dodając miód? A może masło nadaje tego magicznego smaku makowi? Pomóż, bo nigdy jeszcze makowca nie robiłam a myślę, że sprawił by wiele radości moim wybredniakom 🙂

  18. Ewa
    | Odpowiedz

    Witam,
    Mam pytanie o mak.W sklepie jest suchy mielony. Jak go zrobić by był równie smakowity i ile trzeba na tę struclę kupić, by masy było tyle ile potrzeba?

    • Marta
      | Odpowiedz

      Może ja pomogę… W tamtym roku piekłam ten makowiec z suchego mielonego maku kupnego. Nie pamiętam ile go dodałam ale teraz widziałam opakowania po 200g, więc pewnie tyle. Mak parzyłam w mleku, tylko w mniejszej ilości (tak żeby nie trzeba było odcedzać), a potem do masła z miodem, i wszystko dalej jak w przepisie. W tym roku zrobię powtórkę z rozrywki, bo makowiec wyszedł przepyszny!

      • Ewa
        | Odpowiedz

        Bardzo dziękuję 🙂

  19. danusia
    | Odpowiedz

    Pani Magdo, pomocy. Nie mam dostepu do drozdzy swiezych. Jaki jest przelicznik jesli chcialabym je zastapic drozdzami suchymi?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Zazwyczaj stosuję przelicznik: 2 łyżeczki suchych drożdży instant waży 7g, a 7g suchych to 25g świeżych tj. 2 łyżeczki suchych=7g suchych=25g(2,5dag) świeżych;) Mam nadzieję, że to pomoże, choć tej metody tu nie próbowałam, więc nie wiem na 100% jak wyjdzie.

      • Daniusia
        | Odpowiedz

        Bardzo dziekuje w moim imieniu i imieniu meza ktory za makowcem bardzomprzepada i juz nie moze sie doczekac 🙂

  20. ala
    | Odpowiedz

    Pani Magdo nigdy mi nie wyszedl makowiec zawsze byla dziura ale jak obejrzalam Pani filmik z tym przepisem postanowilam sprobowac mysle ze wyjdzie tak jak Pani

  21. Ewa
    | Odpowiedz

    Witam Cie Magdo-:)bardzo prosze napisz jak doprawic masę makowa z puszki?…jestem równiez wielbicielka Twoich przepisów.Pozdrawiam-:)

  22. Shemo
    | Odpowiedz

    Ciasto wygląda super… muszę na próbę zrobic przed swietami 🙂 … pozdrawiam

  23. Ania
    | Odpowiedz

    Masa po zdjęciu ognia jest bardzo płynna. Nie wiem co zrobiłam nie tak. Nie mogłam jej wysmażyć – cały czas nie była „sucha”. Zostawiłam do odparowania… może coś się zmieni.

    • Alina
      | Odpowiedz

      U mnie też wyszła płynna masa. Podejżewam, że powodem było zbyt słabe odsączenie maku. Dodałam trochę bułki tartej i znów wstawiłam na ogień i była lepsza – w każdym bądź razie strucla wyglądała mniej więcej tak jak Pani Magdy 😉

  24. marta
    | Odpowiedz

    Pani Magdo.Piekłam strucla z makiem po obejrzeniu pani filmiku w Wielki Czwartek.Nie próbowaliśmy jeszcze ale już wiem że będzie bomba smakowa.a lukier palce lizać.I mam do pani jedno pytanie.Jak przechowywać strucla z makiem żeby jak najdłużej zachował świeżość. Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt.

  25. ewa
    | Odpowiedz

    Upiekłam z maku z puszki dodając do niego ubitą pianę z białek i zalecane drożdże z mąką ziemniaczaszą i pszenną.wyszło przepyszne.Następnym razem zrobię masę makową sama wg.pszepisu.Dzięki i pozdrawiam…

  26. koma
    | Odpowiedz

    Makowiec SUPER !!!! a ciasteczka kokosowe wyśmienite 🙂

  27. Anita
    | Odpowiedz

    Jeżeli chodzi o strucle makową to podzielę się swoją sugestią wypraktykowaną od kilkunastu lat.
    Mianowicie: między masą makową a ciastem drożdżowym smaruję pędzlem ciasto roztrzepanym jajkiem następnie wykładam masę makową, dzięki temu ciasto jest złączone z makiem,niema tej przestrzeni i gdy jest już zwinięte w rulon także smaruję na wierzchu i boki roztrzepanym jajkiem.
    Nie ma pęknięć u mnie i nie ma tej przestrzeni a daję b.dużo masy makowej bo tak lubimy.Polecam:)

  28. madzina
    | Odpowiedz

    upiekłam z Twojego przepisu jest super polecam .,mak miałam z puszki ,ale jest pycha pozdrawiam wesołych świąt madzina

  29. ewa
    | Odpowiedz

    a nam wyszedł z masy makowej cudny 🙂 pyszności, dziękuje za przepis
    wesołych świat 🙂

  30. Ania
    | Odpowiedz

    hej Magda, hej Forumowicze 🙂
    upiekłam, niestety dałam masę makową z puszki.. nigdy więcej tego nie zrobię – masa z puszki jest zbyt płynna… Na sylwestra upiekę strucle ściśle wg przepisu autorki strony. Pełnych miłości Świąt dla wszystkich

  31. Grażyna
    | Odpowiedz

    Dzięki za przepis. Wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt, iż wyszedł mi zakalec. Gdzie popełniłam błąd??? Czy jest to jest związane z makiem, że był zimny??

    Pozdrawiam,
    Grażyna

    • MaGda
      | Odpowiedz

      ale zakalec w cieście?? to nie mam pomysłu:( może rzeczywiście kwestia zbyt zimnego maku? …choć ja też daję ostudzony, tj. nie z lodówki, ale taki w temp. pokojowej:( a ciasto dobrze wyrastało? bo może coś z drożdżami było nie tak:(

  32. Grażyna
    | Odpowiedz

    Witam,

    Dzięki za przepis. Wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt, iż wyszedł mi zakalec. Gdzie popełniłam błąd??? Czy jest to jest związane z makiem, że był zimny??

    Pozdrawiam,
    Grażyna

  33. […] Jutro Wigilia, na którą mamy przygotowane Milijon Prezentów, śledzie, łazanki i struclę z makiem. Rolada bardzo łatwa, szybka i przyjemna wg przepisu stąd: http://gotuj.skutecznie.tv/ […]

  34. Ewa
    | Odpowiedz

    Proste, łatwe, szybkie nawet farsz jeśli kupi się mielony mak :-)) Ale.., pękła a pęknięcie wielkie jak stąd do Chin 🙂 Mam nadzieję że będzie tak dobrze smakować pomimo pęknięcia, bo pięknie wygląda :-))))

    • MaGda
      | Odpowiedz

      pęknięcie pokryj lukrem, po zastygnięciu będzie dużo lepiej;)

  35. Sylwia
    | Odpowiedz

    Jestem pierwszy raz na pani przepisach i ta strucla mi tak sie spodobala, ze jutro probuje ja zrobic. Jak wyjdzie dam znac.

    • Sylwia
      | Odpowiedz

      Strucla wyszla wczoraj pyszna, mimo ze dalam mak z puszki. Dziekuje za cudowny przepis, bede czesciej zagladac na pani strone. Zycze radosnych swiat.

  36. wiola
    | Odpowiedz

    Właśnie czekałam na Pani Przepis na strucla makowego ;-), bo z Pani przepisów zawsze mi wychodzi ciasto, jeszcze odpukać nigdy nie wyszedł zakalec. W czwartek zrobiłam też piernik Pani przepisu, dzisiaj będę go piec, także wszystkim polecam oraz czekam na więcej 😉
    Na Święta piekę też tort Szwarcwaldzki znalazłam na YouTube,fajny przepis wart polecenia, korzystając z okazji Życzę Wesołych Świąt.

  37. Marta
    | Odpowiedz

    pieczesz tuż przed świętami, to znaczy kiedy? jakbyś mogła konkretnie powiedzieć, kiedy będziesz go piekła w tym roku. bo biję się z myślami, czy upiec go w sobotę czy w niedzielę… boję się żeby nie sczerstwiał, tak bardzo czekam na ten makowiec 🙂

    • MaGda
      | Odpowiedz

      ja będę piekła w niedzielę:)

      • AGata
        | Odpowiedz

        Ratunku!ciasto peklo i podwoilo swa szerokosc niemalze dwukrotnie w 20 minut!ja jestem kompletne beztalencie pieczeniowe! jak moge tego uniknac w kolejnych podejsciach? bede probowala az do skutku 😉
        ciasto wlasnie stygnie, pachnie oszalamiajaco!dzieki!

  38. Ela
    | Odpowiedz

    Pomóżcie proszę ! Jak wydrukować przepis?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      na razie tylko tak: zaznacz tekst – kopiuj – wklej
      🙁

  39. daria
    | Odpowiedz

    czy te proporcje starczaja Ci Madziu na jedna keksówkę w tym rozmiarze co posiadasz czy zawsze z tej porcji wychodzą Ci dwie?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Nie, to są proporcje na 1 keksówkę o podanych wymiarach. Można wziąć rozmiarowo zbliżoną, tez będzie ok;) Jeśli chcę 2, to podwajam ilości składników.

  40. kasia
    | Odpowiedz

    witam Pani Magdo:) chce zrobic w tym roku ciasto makowe ale jak to kazdemu dogodzic smakowo? moge zmodifikowac troche przepis? chodzi o cukier jest tam go sporo,jesli dam sam miod do masy wystarczy? upiecze sie? tak samo do ciasta moge dac o polowe mniej?? czekam na odp.:) serdecznie pozdrawiam:)

  41. Aneta
    | Odpowiedz

    ale super !
    Pani Magdo,jak to się dzieje,ze Pani wszystko tak wychodzi :)?
    pozdrawiam.

  42. Gonia
    | Odpowiedz

    Oj, chyba tez sie skusze w tym roku na swiatecznego makowca.

    Mam jedno pytanie, czy przez dodanie do masy makowej drozdzy, masa nie ma drozdzowego posmaku?

    Pozdrawiam serdecznie

    • MaGda
      | Odpowiedz

      moim zdaniem nie ma:) strucla jest naprawdę smaczna. powiem więcej, babcia Piotra, która przyjechała do nas akurat, gdy makowiec był pieczony bardzo i mak, i ciasto chwaliła (a jest raczej oszczędna w pochwałach;)), więc te słowa naprawdę COŚ dla mnie znaczyły;) podaję je zatem dalej jako mocną rekomendację:):):)
      …mam świadomość, że gusta sa różne, więc jakby co to te drożdże są opcjonalne. nie trzeba ich dodawać.

    • Gonia
      | Odpowiedz

      To jest mocny argument, gdy slyszy sie slowa uznania od starszej osoby. Sprobuje w takim razie zrobic nadzienie makowe z drozdzami, dam znac, jaki byl rezultat.

  43. Zola
    | Odpowiedz

    Pani Magdo,czy można korzystać z maku mielonego? Bo nie mam maszynkę do mielenia 🙁 jak tu upiec bez mielenia maku?Proszę o pomoc

    • MaGda
      | Odpowiedz

      tak, oczywiście. w ostateczności można także skorzystać z gotowej masy makowej -wtedy idzie już zupełnie ekspresowo:):):)

  44. ANNA
    | Odpowiedz

    PRZEPIS BARDZO APETYCZNY,NA PEWNO ZAGOŚCI NA ŚWIĄTECZNYM STOLE.MAM PYTANIE ,PONIEWAŻ NIE MAMA 2 FOREMEK NA KEKS,CZY CIASTO MA TAKĄ KONSYSTENCJĘ KTÓRA POZWOLI NA UPIECZENIE ,DWÓCH MAKOWCÓW W DUŻEJ BLASZCE ODGRADZAJĄC JE PAPIEREM DO PIECZENIA?
    POZDRAWIAM .

    • MaGda
      | Odpowiedz

      w sumie tak nie piekłam, więc na 100% nie potwierdzę, ale „na wyobraźnię” wg mnie powinno być ok:)

  45. Marta
    | Odpowiedz

    ale super! no muszę upiec tą struclę :))) bardzo się cieszę z tego przepisu. już mi ślinka leci! mam nadzieje, że mi wyjdzie 😀

    pozdrawiam!

  46. nessy
    | Odpowiedz

    Madziu nie przepadam za makowcem,ale po obejrzeniu Twojego filmiku chyba zmienił mi się gust (który to już raz?:).Zrobię to ciasto na święta 🙂 Postanowione. Pozdrawiam.

    • MaGda
      | Odpowiedz

      🙂
      Daj, proszę, znać jak wyszło i najważniejsze: czy ciasto smakowało!
      Pozdrowionka:)
      M.

  47. DOROTA
    | Odpowiedz

    witam Madziu wchodzę do ciebie bardzo często i korzystam z twoich przepisow mało się odzywam ale teraz mam takie konkretne pytanko, piękę rózne te makowce zawijane chce w tym roku zrobic z twojego przepisu ale czy jest dlugo w miarę swieze?bo jak piekę to mamy parę ciast i na parę dni zeby był makowiec do kawki :))bo ja jak już to koniecznie dwie foremki muszę upiec:)

    • MaGda
      | Odpowiedz

      zależy jak przechowujesz:( na kilka dni powinno być ok, ale na 100% nie wiem, bo u nas zazwyczaj po maks. 2 dniach znika, a też piekę 2 blaszki, tyle, że jak widzisz keksówki mam z tych mniejszych:( myślę, że można je też mrozić, juz ktoś o to pytał, choć osobiście nie mroziłam jeszcze (zamroziłam teraz kawałek i zobaczymy jak to wyjdzie)

      • DOROTA
        | Odpowiedz

        jeśli chodzi o zamrażanie to z powodzeniem śmiało zawsze mrożę makowiec sernik i inne ; nawet z galaretką !w co nie mogłam uwierzyć 🙂

  48. Anita
    | Odpowiedz

    Gosiu to jest mega proste ciasto-nie obawiaj się(!):-) Idzie naprawdę expresowo z tym,że ja nie piekę strucli makowej w foremkach jak pokazuje Magda a na kwadratowej blasze,którą posiada chyba każdy piekarnik(?)
    …wykładam matą silikonową.Wychodzi super:)

  49. Karina
    | Odpowiedz

    Pani Magdo, a ta kwaśna śmietana to tak jak zwykle 18% do zup, sałatek..?
    I jeśli wigilia wypada w tym roku w poniedziałek, to ile do przodu będzie Pani piekła strucle? Jestem ciekawa jak długo takie ciasto można trzymać?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      tak, taką właśnie biorę -ta kwaśna, gęsta. może być też 12%

  50. gosia
    | Odpowiedz

    Witam, uwielbiam makową struclę, ale zawsze przerażała mnie myśl, że jest to ciasto bardzo skomplikowane. Z Twojego filmiku wynika, że nie taki diabeł straszny , więc spróbuję. Mam pytanie, czy ciasto przygotowujesz wcześniej i mrozisz? Jeśli tak to w jaki sposób? pozdrawiam

    • MaGda
      | Odpowiedz

      nie, piekę tuż przed świętami, ale myślę, że można mrozić:) mroziłabym przed lukrowaniem, a lukier na świeżo, już po rozmrożeniu bym kładła. do mrożenia podeszłabym normalnie: zawinąć w folię spozywczą (szczelnie, by ciasto nie złapało ew. zapachów z zamrażarki) i do zamrażarki;)
      farsz jest trochę czasochłonny, ale w sumie prosty, zaś ciasto na 100% szybkie i proste:) trzymam kciuki!