Karkówka z łopatką (szynkowar)

z 21 komentarzy

Karkówka z łopatką (szynkowar)  Karkówka z łopatką (szynkowar)

Prosta karkówka z łopatką, czyli kolejny przepis na szynkowar. Mocno o te przepisy dopytujecie, a że rzeczywiście dawno nic na tym polu nie prezentowałam, to dzisiaj zaległy przepis na wieprzowinę, którą sygnalizowałam już jakiś czas temu.

Mięso jest w sumie bardzo proste i szybkie do przygotowania, ale ze względu na formę i sposób krojenia nie próbowałam nigdy robić go poza szynkowarem. Jeśli ktoś wymyśli patent, to proszę, wpiszcie go od razu w komentarzach poniżej, bo na pewno się przyda:)

Tymczasem poniżej: dobre mięso na kanapki, jak i na półmisek z zimnymi przekąskami lub do galarety. Lubimy i to bardzo. Mam nadzieję, że i Wam się spodoba.

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić prostą karkówkę z łopatką, czyli domowe mięso w szynkowarze:) Zapraszam do obejrzenia!

Karkówka z łopatką (szynkowar)

czas przygotowania: ok. 15 minut pracy własnej + ok.120 minut parzenia + czas chłodzenia (najlepiej kilkanaście godzin, spokojnie można na noc)
/proporcje na 800 g mięsa; ilości można proporcjonalnie zwiększać/zmniejszać/

  • 500 g łopatki wieprzowej
  • 300 g karkówki wieprzowej
  • 3/4 łyżki soli
    /można podmienić na sól do peklowania: na smak to nie wpłynie, tylko mięso będzie bardziej różowe, no i peklowanie wydłuża trochę jego żywotność, choć przy takiej porcji nie ma się akurat czym martwić -zniknie odpowiednio szybko lub można ją zamrozić/
  • 3/4 łyżeczki czarnego pieprzu
  • 3 ząbki czosnku
  • 2 łyżeczki żelatyny

Mięso myję, osuszam i kroję w kostkę –u mnie dość spora, bo jak na gulasz, ale może być też drobna, wówczas „szachownica z mięsa” będzie drobniejsza:)

Dodaję sól, pieprz, drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek oraz żelatynę i wszystko starannie mieszam, jednocześnie mocno ugniatając mięso. Można je też rozbić np. tłuczkiem –ja po prostu przez kilka minut mocno i porządnie ugniatam.

Gotowe mięso wkładam do szynkowaru –mój jest ze stali nierdzewnej, dopuszczony do kontaktu z żywnością, no i po fakcie łatwo z niego wyjąć wędlinę, więc tu akurat nie wykładam folią ani żadnymi paskami czy podkładkami. Ale oczywiście można.

Układam mięso w pojemniku, dociskam do dna i starannie ubijam. Zamykam szynkowar, dociskając sprężyną górną klapę.

Tu nie ma peklowania, więc parzę od razu. Dno garnka wykładam jakąś szmatką czy ręcznikiem (musi być izolacja). Ja mam starą pieluchę, potrójnie złożoną układam na dnie, na niej ustawiam szynkowar. Do garnka wlewam gorącą wodę –tyle, by przykryła szynkowar powyżej poziomu wędliny i włączam grzanie. Parzę przez ok. 2 godziny. Woda nie może się gotować, mięso ma się tylko parzyć:
– Przydatny tu jest termometr (można go kupić z szynkowarem i naprawdę warto, często jest już w komplecie).
– Nie gotuję, tylko parzę tj. utrzymuję temp. wody w temp. ok. 80 st. C
Jeśli za gorąca, to dolewam zimnej, ale zazwyczaj wystarczy trzymanie na najmniejszym ogniu.
– Można też włożyć termometr do środka –każdy szynkowar powinien mieć otwór umożliwiający włożenie termometru i wtedy parzymy tak długo, aż mięso w środku osiągnie temp. 70-72 st. C

Po tym czasie szynkowar wstawiam do zimnej wody, by szybciej go schłodzić lub jeśli jest zimno, to na balkon lub za okno. A następnie do lodówki aż do następnego dnia -najlepiej po prostu na noc.

Następnego dnia wyjmuję z lodówki, można polać od dna gorącą wodą, po czym otwieram i wysuwam wędlinę z szynkowaru.
Jeśli nie chce wyjść to naciskam nakładką od góry z jednej, a za chwilę z drugiej strony, co powinno już uwolnić szynkę. Można też sięgnąć po jakiś sztywny haczyk, włożyć w dziurkę do termometru i zdjąć z jego pomocą pokrywkę .

I gotowe. Mięso jest ładnie sprasowane, zwarte, spójne i nie rozwala się (a przynajmniej nie tak mocno) i dobrze trzyma formę. Pachnie cudownie. Można kroić w plastry i cieszyć się smakiem domowej wędliny. Smacznego:)

Info:
Tej wędliny (ze względu na formę i sposób krojenia) nie próbowałam nigdy robić poza szynkowarem. I nie wiem nawet czy się uda, bo jednak konieczny jest tu „docisk”, by dobrze sprasować kawałki mięsa. Zatem niestety nie podzielę się tu doświadczeniem czy sugestiami jak we wcześniejszych wpisach:(

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

21 komentarzy

  1. Marek
    | Odpowiedz

    Z obu mięs (proponuję szynkę i łopatkę)odkroić gorsze kawałki (ok. 150 g), zmielić w maszynce, pozostałe kawałki pobić trochę tłuczkiem, wrzucić do miksera planetarnego, doprawić, dodać 100 g kaszy lodowej (rozbić kostki lodu w woreczku pod ręcznikiem) i wytłuc hakiem jak ciasto drożdżowe przez 8 – 10 minut, aż mięso puści klej. Żelatyna zbędna. Można nabijać osłonki białkowe, albo szynkowar. Odłożyć do lodówki na noc, potem uwędzić (lub nie), sparzyć przez 1 godzinę (od osiągnięcia temp. ok. 80 stopni), (1 kg – 1 godzina). Wystudzić i odstawić do lodówki na kolejną noc. Dopiero wtedy otworzyć szynkowar lub rozkroić baton.

    • MaGda
      | Odpowiedz

      DZIĘKI! Z miksera planetarnego czy mielenia/tłuczka (osobno lub do spółki) często robię użytek, ale z kaszą lodową nigdy nie próbowałam -sposób na pewno do przetestowania:) Raz jeszcze dzięki.

  2. krzysztof
    | Odpowiedz

    zrobiłem karkówkę z łopatką w szynkowarze wszystko super smakowo ale mięso twardawe co żle zrobiłem

  3. Andrzej
    | Odpowiedz

    Wyszło bardzo dobrze,trochę się bałem że może mięso nie będzie się trzymało razem ale było idealnie . Było bo szybko znikło.

  4. Ania
    | Odpowiedz

    Zrobiłam wszystko zgodnie z przepisem i wędlinka mi się rozpada. Nie trzyma się kupy 🙁 nie daje się kroić 🙁

    • qba
      | Odpowiedz

      Aniu, albo za mało żelatyny (2 łyżeczki, nie płaskie i jest ok,), za długi czas parzenia (max 2 h), za wysoka temp. parzenia (ok 80-82 st, może parzyłaś bez termometru?), za krótki czas chłodzenia (w lodówce, min 12h).

      nie poddawaj się, w końcu na pewno wyjdzie i będzie pysznie. ja odkąd mam szynkowar to omijam stoiska z wędlinami szerokim łukiem. dzieciaki też zajadają, głównie drobiowe (mielonki z piersi albo parzoną pierś indyka)

      3mam kciuki

  5. Jolanta
    | Odpowiedz

    Witam, Madziu. Zaciekawiły mnie Twoje przepisy na mięsa z szynkowaru i pragnę je wypróbować. Chcę kupić szynkowar. Napisz mi, proszę jakie wymiary ma Twój prostokątny. Nie wiem bowiem czy mam taki garnek :)))
    Poradź też proszę jaki kształt szynkowaru jest praktyczniejszy, bo te, które tu proponują dziewczyny są tańsze, ale okrągłe i wysokie. Dziękuję i pozdrawiam.

    • qba
      | Odpowiedz

      szynkowar prostokątny SINGIEL na tradismak.pl. wchodzi ok 800-900 gram mięsa. wystarczy średni garnek. robie szynkę, połowę mrożę, połowę zjadamy z rodzinką (2+2) w ok 4 dni, wiec większy dla 4 os rodziny nie potrzebny. lepiej robić częściej różne wyroby i jeść w miarę świeże. pozdr

  6. Agnieszka
    | Odpowiedz

    Witam . Probowalam wlasnie zamowic szynkowar ale obie strony sklepowe podane wyzej nie wysylaja prodoktow do Anglii. Czy ktos moze zna inne linki do sklepow gdzie moge kupic szynkowar . Na e bay sa szynkowary ale z woreczkami ,tego chcialabym uniknac . Prosze o wiadomosci. Agnieszka

    • jakub
      | Odpowiedz

      szynkowar, którego używa Pani Magda to model SINGIEL, jest na tradismak.pl w zestawie z termometrem i przyprawami 114PLN+wysyłka. niedawno kupiłem i już zrobiłem pare rzeczy. nie potrzeba żadnych woreczków. rewelacja 🙂

    • jakub
      | Odpowiedz

      a czy do Anglii wysyłają to nie wiem, ale jak nie to nie masz kogoś kto by ci wysyłał z Polski? Jak nie masz to ja ci wyśle, no problem. jakby co to pisz pod komentarzem.

  7. ilona
    | Odpowiedz

    Pani Magdo wedlinka palce lizac dwa tygodni temu odkrylam Pani przepis na pizze z pizzeri potem caly blog a teraz mam w reku Pani ksiazke przepisy fantastyczne juz tyle zrobilam kazde kazde sie sprawdza ale mam mala prosbe czy moglaby Pani podac przepis na marynate do schabu albo szynki w calosci do szynkowaru poniewaz takich krojonych mies syn nie chce jesc a chcialabym podawac mu zdrowe wedliny.

  8. Małgorzata
    | Odpowiedz

    Taki drobiażdżek – widziałam jak Jamie Oliver wyciska czosnek bez obierania z łupinek, spróbowałam i o dziwo świetnie działa, nie trzeba obierać.

  9. gosia
    | Odpowiedz

    wędlinka pyszna,robię też taką i wkładam do słoików….pychotapozdrawiam

  10. Iwona
    | Odpowiedz

    Link do strony z szynkowarem
    http://www.tradismak.pl/pl/c/Szynkowary-praski%2C-czesci/92
    Pozdrawiam

  11. HANKA
    | Odpowiedz

    Polecam ten szynkowar: http://www.jhm.pl/produkt/super-zestaw-szynkowar-15kgworkitermometr-gratis,73049. Używam od dwóch lat i jest super!

  12. Iwona
    | Odpowiedz

    Do Pani Ani znalazłam prostokątny Szynkowar strone podam wieczorkiem pozdrawiam serdecznie, Pani Magdzie dziękuję za przepisy, często korzystam 🙂

  13. Tomasz
    | Odpowiedz

    Pani Magdo, dołączam się do prośby powyżej, i mam jeszcze jedną prośbę – chcę żonie kupić dobrą ceramiczną patelnię, proszę o pomoc w wyborze, oczywiście na maila, z góry dziękuję i pozdrawiam.

    • Barbara
      | Odpowiedz

      Najlepsza patelnia to patelnia granitowa (taka czarna nakropkowana białymi kropkami). Mam ją od roku i na niej nic nie przywiera i świetnie się smaży koszt 26 to ok.180 zł. Firma Vinzer. Kupiłam tez dla dzieci i wszystkim polecam .Naleśniki smażone na niej bez tłuszczu są delikatne i dużo smaczniejsze.

  14. anna
    | Odpowiedz

    madziu mam serdeczna prosbe jezeli mozesz napisz mi na email gdzie mozna kupic prostokatny szynkowar szukalam na allegro chyba nie umiem

    • MaGda
      | Odpowiedz

      To był prezent, więc nie podam, ale okrągły, który mam to Biowin (ok. 1 kg mięsa, stal nierdzewna, termometr). Ten okrągły (i każdy inny, jaki macie) sprawdzi się w tych przepisach dobrze.