Bułki dyniowe. I bagietki dyniowe

z 12 komentarzy

Bułki dyniowe. I bagietki dyniowe Bułki dyniowe. I bagietki dyniowe

Wymyśliłam sobie inne bułki jako dodatek do obiadu (zupa gulaszowa) i wybór padł na bułki dyniowe, bo zostało jeszcze trochę puree w zamrażarce. Wyszło pysznie. Upiekłam od razu więcej, część poszła na obiad, reszta została na następny dzień do zjedzenia lub do szkoły/pracy.

Z ciasta zrobiłam i bułki, i bagietki. Udały się świetnie –puszyste wnętrze, o miłym dla oka dyniowym kolorze, delikatna skórka i super smak. Piekłam z jasnej mąki, bo jakoś bardziej mi tu pasowała, a że my jemy naprawdę sporo pieczywa pełnoziarnistego, to bez najmniejszych wyrzutów sumienia nawet po pełne ziarno tym razem nie sięgnęłam. Oczywiście można (info w przepisie). Bułki smakowały, są bardzo uniwersalne, smaczne i bezproblemowe do upieczenia, więc z przekonaniem polecam:)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić pyszne bułki dyniowe. I bagietki:) Zapraszam do obejrzenia!

Bułki dyniowe. I bagietki dyniowe

czas przygotowania: 10 minut + 30-40 minut wyrastania + 15-20 minut pieczenia
/proporcje na 8 bułek, 4 bagietki lub 4 bułki + 2 bagietki/

info: składniki odmierzam szklanką o pojemności 250 ml

ciasto:

  • 3 szklanki mąki pszennej (typ 500, 650)
    /można podmienić na pełnoziarnistą, wtedy dodaję dodatkowo ok. 50 ml płynu np. wody/
  • 1 łyżeczka soli
  • 3/4 kubka musu dyniowego
    /wzięłam z domowych mrożonek z tego przepisu: https://skutecznie.tv/2015/09/puree-z-dyni-3-proste-sposoby/; jeśli nie mam dyni, czasem podmieniam na marchew, do której dodaję niewielką porcję jabłka/
  • 25 g świeżych drożdży
    /jeśli suche typu instant, to 1 łyżeczka/
  • 1 łyżeczka cukru
  • 3 łyżki oleju roślinnego (ja: rzepakowy)
  • do posmarowania przed pieczeniem: mleko, rozkłócone jajko lub żółtko
  • do posypania: łuskane pestki dyni, sezam, mak, itp.

Rozmrażam puree dyniowe.
W sezonie na dynię można brać świeżo robione. Jeśli nie mam dyni, czasem podmieniam na marchew, do której dodaję niewielką porcję jabłka.

Do miski wsypuję mąkę oraz sól i dokładnie mieszam (najlepiej trzepaczką, bo od razu spulchni mąkę).

Odmierzam drożdże –najchętniej sięgam po świeże piekarskie i na takich zaprezentuję dzisiejszy przepis. Jeśli nie mam lub z jakichś powodów wolę wziąć drożdże instant, to odmierzam i wsypuję je bezpośrednio do mąki, już bez robienia zaczynu (bo to drożdże instant). Reszta przepisu bez zmian.

Do szklanki, którą odmierzałam puree/mus dyniowy, dolewam mleko, uzupełniając nim szklankę tak, by uzyskać 1 pełną szklankę mieszanki mleczno-dyniowej. Z grubsza mieszam i podgrzewam –mieszanka ma być ciepła, ale nie za gorąca (w temp. ciała). Przelewam do większego naczynia, wkruszam drożdże, dodaję cukier i olej. Mieszam, aż drożdże się rozpuszczą.

Mieszankę wlewam do mąki i wyrabiam przez kilka minut na spójne, miękkie, elastyczne ciasto –ręcznie lub mikserem o specjalnych nakładkach. Jak zawsze: im lepiej ciasto wyrobione, tym pulchniejszy finalny wypiek.
WAŻNE: dobre wyrobienie ciasta gwarantuje pulchny wypiek, więc warto chwilę się nad tym pochylić. W moim przypadku (tj. mikserem) miksuję co najmniej kilka minut, ręcznie –nieco dłużej.

Kiedy ciasto ładnie odchodzi od miski, jest gotowe. Zostawiam je pod przykryciem do wyrośnięcia, aż podwoi objętość (30-40 minut, a gdy na zewnątrz cieplej, urośnie nawet w 20 minut).
W upalne dni rośnie bardzo szybko, a kiedy jest chłodniej, to można miskę wstawić do zlewu lub większego naczynia z ciepłą wodą, co znacząco przyspiesza wyrastanie;)

Po tym czasie ciasto przekładam na stolnicę i dzielę na tyle części, ile planuję bułek: u mnie 4 bułki i 2 bagietki. Technika formowania bułek dowolna –przykładowe pokazuję na Gotuj.Skutecznie.Tv w filmie dołączonym do przepisu.

Każdą bułkę spłaszczam (bo będą rosły) i układam w odstępach (bo będą rosły;)) na wyłożonej matą lub papierem do pieczenia blasze, przykrywam czystym ręcznikiem kuchennym i zostawiam do lekkiego napuszenia –ja zwykle do czasu, aż nagrzeje się piekarnik. Rozgrzewam go do 200 st. C

Wyrośnięte bułki nacinam z wierzchu ostrym nożem (np. krótkie równoległe cięcia), smaruję mlekiem i posypuję łuskanymi pestkami dyni, sezamem, makiem czy inną wybraną posypką. Wstawiam do rozgrzanego do 200 st. C piekarnika i piekę na drugiej półce od dołu w funkcji grzanie góra-dół przez 15-20 minut, aż skórka ładnie się zrumieni.

Upieczone wyjmuję z piekarnika, przekładam na metalową raszkę i zostawiam do wystygnięcia.

Bułki dyniowe. I bagietki dyniowe

Kiedy ostygną, można podawać. Są miękkie, pulchne i mają delikatny, przyjemny smak oraz zapach. Są raczej neutralne w smaku, dzięki czemu pasują do nich zarówno wytrawne (ser, wędlina, burgery, sałata, warzywa, itp.), jak i słodkie dodatki (dżem, konfitura, miód). Wykorzystuję na kanapki, ale też jako dodatek do zup, sałatek czy gulaszu. Świetnie sprawdzą się także do burgerów czy jako pieczywo do dań z grilla.

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

12 komentarzy

  1. Dorota
    | Odpowiedz

    Pani Magdo.Jeśli zastępuje Pani dynię marchewką to gotowaną (pieczoną) czy surową ?
    bułeczki dyniowe pycha
    Pozdrawiam Dorota

  2. Ewa
    | Odpowiedz

    Pani Magdo dyniowe bułki i bagietki wyszły super z dodatkiem roślinnego mleka na wtorek jeszcze wolny po świętach
    Pycha
    Pozdrawiam Ewa

  3. Aurelia
    | Odpowiedz

    Ja tez zrobiłam na mace orkiszowej ciasto pieknie urosło ,ale dopiero będe piec wiec zobaczymy jak wyjdą. Napisze wkrótce.

  4. Marta
    | Odpowiedz

    Zrobiłam dzisiaj te bułeczki ale z mąki orkiszowej i wyszło mi ciasto nie takie sprężyste i bułeczki trochę mi się rozeszły w trakcie pieczenia a mnie urosły, czy z mąką orkiszową należy postępować inaczej? Dodałam trochę więcej mąki niż pszennej bo ciasto było trochę rzadkie.

  5. Agnieszka
    | Odpowiedz

    Przepyszne bułeczki, puszyste, mięciutkie i nie sa suche. Jutro będzie druga porcja bo została mi dynia. Korzystam z Pani przepisów od dawna, wszystko zawsze wychodzi:), Brukselka z orzechami z patelni, suszone pomidory, nalewka z truskawek itd…, wszystko wspaniale!

  6. Jadzia
    | Odpowiedz

    Pani Magdo i znowu coś przepysznego dziękuję. W zeszłym roku zrobiłam mus dyniowy w słoikach i nie wiedziałam….po co. Dzięki pani wszystko się przyda pozdrawiam PS. Uwielbiam pani przepisy filmiki tak dokładnie jest wszystko wytłumaczone pokazane dziękuję !

  7. Iza
    | Odpowiedz

    Bułeczki pyszne. Były dzisiaj dodatkiem do zupy, a następnie do mięska z grilla. Rewelacja.

  8. Pyszne te bułeczki – mięciutkie i puszyste – u nas pojawiły się dziś jako dodatek do zupy jarzynowej. Wykorzystaliśmy mrożoną dynię w kostkach, która przed dodaniem do ciasta została podgotowana na wkładce do parowania a następnie potraktowana blenderem. Bułki i bagietki wyszły idealnie – Polecamy! 🙂

  9. Krystyna
    | Odpowiedz

    Pani Magdo!
    Proszę o jakiś przepis z użyciem Amarantusa.

    Dużo korzystam z Pani przepisów – są proste w przygotowaniu i zawsze się udają.
    Pozdrawiam!!!

  10. Magda
    | Odpowiedz

    Czy można skorzystać z dyni mrożonej kostki taką można kupić w sklepie, nie mam musu niestety 🙁

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Wprawdzie tak nie próbowałam, ale sądzę, że tak, bo to i tak będzie pieczone -podeszłabym do tematu tak, że: niestety najpierw rozmrozić, zblendować i powinno być ok (ew. jak blender dobry posiekać zamrożone lub np. tylko po lekkim rozmrożeniu i do mleka)