Odżywcza pasta twarogowa -zdrowa i pyszna

z 6 komentarzy

Odżywcza pasta twarogowa -zdrowa i pyszna

Powiada się, że olej lniany, taki tłoczony na zimno, nierafinowany ma wspaniałe właściwości korzystne dla naszego organizmu i zdrowia. Poszukajcie o nim informacji, by nie wierzyć mi na słowo;)  I właśnie olej lniany w połączeniu z twarogiem będzie bohaterem tego przepisu.

A przepis podali mi moi dziadkowie, gdy byłam jeszcze na studiach, więc znam go od lat. Właśnie jako zdrową pastę do pieczywa, względnie miksturę, której kilka łyżek należało spożyć rano na czczo w celach profilaktyczno-zdrowotnych;) Pasta od początku bardzo mi posmakowała. Kiedyś rozdrabniałam ją blenderem, którym robi się papki dla niemowląt, dzisiaj w nieco wygodniejszym sprzęcie. Sprawdzą się oczywiście oba;)  Spróbujcie. Mi bardzo smakuje, z większym lub mniejszym natężeniem robię ją do tej pory i teraz wcinają ją z apetytem także moje dzieci.

Pasta jest smaczna i jedwabiście kremowa w konsystencji. Wcale nie jest dominująco słodka, ma tylko delikatny miodowy akcent, więc można ją wzbogacić w wytrawne dodatki np. siekaną pietruszkę, papryczkę chilli, itp. Można też iść w kierunku słodkich dodatków np. więcej miodu czy suszone daktyle, rodzynki, itp.

Uff, to chyba tyle… A poniżej prosty i szybki przepis:)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak przygotować tę pyszną pastę twarogową z olejem lnianym;) Zapraszam do obejrzenia!

Odżywcza pasta twarogowa -zdrowa i pyszna

czas przygotowania: ok. 5 minut
/proporcje na naczynie o poj. ok. 150 ml, ale ilości składników można proporcjonalnie zwiększać/

  • 100 g twarogu (chudy, ew. półtłusty –najlepszy chudy, choć ja czasem biorę półtłusty)
  • 2 łyżki gęstego jogurtu naturalnego
    /można podmienić na: kefir, maślankę lub po prostu mleko, jeśli nie tak gęste jak jogurt, to być może trochę mnie, dodawałabym stopniowo, by pasta nie wyszła za rzadka/
  • 2 łyżki oleju lnianego (tłoczony na zimno, nierafinowany)
  • 2 łyżeczki miodu

Tytułem wstępu: Tę konkretną pastę najlepiej przygotować z pomocą blendera elektrycznego, bo 1) twaróg najlepiej wówczas połączy się z olejem lnianym, co jest dość istotne 2) a pasta ma lekką, kremową, puszystą konsystencję;) Jeśli nie macie blendera, to ewentualnie można ją przygotować z pomocą widelca i głębokiego talerza, a następnie przetrzeć przez sito –to powinno pomóc i konsystencji i dobremu połączeniu się oleju z twarogiem, ale blender jednak lepszy:( Doskonale sprawdzi się też taki blender-patyk, miksujący papki dla niemowląt –taki, jak wykorzystywałam w przepisie na domowy majonez: https://skutecznie.tv/2013/09/domowy-majonez-w-2-minuty

A sama pasta jest bardzo prosta.

Do blendera wkruszam twaróg, dodaję olej, jogurt/kefir oraz miód i dokładnie, dość długo blenduję na gładką, puszystą, aksamitną pastę. I… gotowe;)

Przekładam do odpowiedniego naczynia/-nek i od razu podaję.

Świetna do pieczywa, do płatków (owsiane, kukurydziane, musli, itp.) czy np. w wersji mega zdrowej do chrupiących warzyw jako specyficzny dip;)

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

6 komentarzy

  1. Kazik
    | Odpowiedz

    Uwaga dla wszystkich, którzy korzystają, lub chcą korzystać z oleju lnianego tłoczonego na zimno. Oleju takiego nie można kupować w marketach, ani tym bardziej na rynku. Olej tłoczony na zimno musi być przechowywany w temperaturze <10 stopni C, więc kupujemy tylko w aptece, lub sklepie, który posiada lodówkę i z niej poda nam taką butelkę. W domu oczywiście też przechowujemy w lodówce

  2. agnieszka
    | Odpowiedz

    To jest tzw. pasta budwigowa, opracowana/zbadana przez dr Budwig, która była 7-krotnie nominowana do nagrody Nobla… Ma działanie wybitnie prozdrowotne, przeciwnowotworowe, głównie poprzez kwasy omega, które dzięki połączeniu z białkiem twarogu mogą być przetransportowane do komórek. Używajcie koniecznie chudy twaróg, nie spożywajcie z innymi tłuszczami, bo będą konkurować z olejem lnianym. Na zdrowie i szczęść Boże!

  3. Ania
    | Odpowiedz

    Olej lniany można kupić w „Almie” bądź na… targu 🙂
    Jutro na śniadanie zrobię tę pastę bo uwielbiam i biały ser i właściwości oleju lnianego (polecany kobietom w ciąży).
    Jakby znała Pani jakieś przepisy na pasty jajeczne, to proszę się podzielić 🙂 słyszałam coś o paście z jajek i wedzonej makreli, ale może źle zapamiętałam.

  4. KASIA-BIEGACZKA
    | Odpowiedz

    witam Pani Magdo 🙂 napewno zrobie paste twarogowa,dzis odebralam mleko od krowy-sprawdzone 🙂 zrobie ser a z niego paste;) olej lniany uzywam czesto idealnie łaczy sie z biłym serem zdrowo i pysznie
    pozdrawiam

  5. KASIA-BIEGACZKA
    | Odpowiedz

    witam Pani Magdo 🙂 napewno zrobie paste twarogowa,dzis odebralam mleko od krowy-sprawdzone 🙂 zrobie ser a z niego paste;) olej lniany uzywam czesto idealnie łaczy sie z biłym serem zdrowo i pysznie
    pozdrawiam

  6. Danuta
    | Odpowiedz

    Bardzo Pani dziekuje za przepisy. Z podanych przepisow juz 90% wyprobowalam sa naprawde dobre.Serdecznie pozdrawiam Dauta.