Prosta bułka drożdżowa

z 14 komentarzy

Prosta bułka drożdżowa

Pulchna, miękka, nie za słodka…

Dzisiaj bułka drożdżowa w keksówce. Niezbyt słodka, więc świetnie pasuje do dżemu, konfitury czy miodu, ale smakuje też z żółtym serem czy twarożkiem. Coś jak bułka mleczna, tylko w bochenku, a podawana w kromkach. Można ją też potraktować jako ciasto do kawy czy herbaty i w tej roli także znajduje się świetnie;) Od czasu do czasu pajdę takiej bułki daję dzieciom do szkoły w roli przekąski. Sama też biorę do pracy, więc może być przekąską na wynos np. zamiast słodkiej zazwyczaj drożdżówki.

Prosta i sprawna do przygotowania. Jak z każdym ciastem drożdżowym trzeba jedynie poczekać na wyrastanie, reszta idzie jak z płatka. Szczególnie, gdy ciasto wyrabiam mikserem (nie lubię wyrabiać ręcznie od podstaw).

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak upiec prostą bułkę drożdżową:) Zapraszam do obejrzenia!

Prosta bułka drożdżowa

czas przygotowania: 10 minut + 40-60 minut wyrastania + ok. 40 minut pieczenia
/proporcje na keksówkę 25 cm x 11,5 cm lub blachę o podobnych wymiarach/

  • 25-30 g świeżych drożdży piekarskich (1/4 standardowej kostki)
    /lub 1 opakowanie drożdży instant (7 g)/
  • 1/2 szklanki mleka (100 ml)
  • 50 g masła
  • 500 g mąki pszennej lub orkiszowej (ja: pszenna typ 500)
  • 1 łyżka cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 całe jajko
  • 1 mały kubek gęstego jogurtu naturalnego (200 g)
  • mleko lub roztrzepane jajko/żółtko –do posmarowania bułek

Drożdże zalewam ciepłym mlekiem (mleko w temperaturze ciała, nie gorące!), dodaję łyżeczkę mąki, mieszam i odstawiam na chwilę na bok.
Jeśli biorę drożdże instant, wsypuję je po prostu do mąki i mieszam z suchymi składnikami, a mleko (bez drożdży) dodaję razem ze składnikami mokrymi –reszta przepisu bez zmian.

Roztapiam masło i odstawiam na bok –będę potrzebowała płynne, ale nie gorące.

Do miski wsypuję mąkę, cukier oraz sól i dokładnie mieszam –najlepiej rózgą/trzepaczką, bo od razu spulchniam mąkę i równomiernie je rozprowadzam.

Następnie dodaję składniki mokre tj. mleko z drożdżami (lub samo mleko, jeśli piekę z suchymi instant), jajko, jogurt oraz roztopione masło. I dokładnie wyrabiam na miękkie, gładkie, elastyczne ciasto –można ręcznie lub maszyną do chleba w funkcji do wyrabiania ciasta  albo po prostu mikserem o nakładach do ciasta drożdżowego. Ja zazwyczaj korzystam z miksera. Ciasto ma być miękkie, więc jeśli „czuję”, że jest za twarde/sztywne, dolewam więcej jogurtu, jeśli za mokre/lejące, dosypuję trochę mąki. ALE dopiero pod koniec! Ciasto z początku może wydawać się rzadkie, ale spokojnie tak ma być –po dłuższym wyrabianiu nabierze odpowiedniej formy. Jest gotowe, gdy jest miękkie, elastyczne i nie lepi do dłoni –odpowiednio długie wyrabianie sprawi, że właśnie takie będzie.
WAŻNE: dobre wyrobienie ciasta gwarantuje pulchny wypiek, więc warto chwilę się nad tym pochylić. W moim przypadku (tj. mikserem) miksuję co najmniej kilka minut, ręcznie –nieco dłużej.

Wyrobione ciasto przekładam do miski, przykrywam i zostawiam do wyrośnięcia, aż podwoi objętość (40-60 minut w zależności od temperatury na zewnątrz tj. gdy cieplej, rośnie szybciej;))
Miskę z ciastem można wstawić do miski lub zlewu z ciepłą wodą, wtedy rośnie szybciej.

Pod koniec wyrastania wykładam keksówkę papierem do pieczenia.
Zobacz jak równo i szybko wyłożyć blachę papierem do pieczenia: https://skutecznie.tv/2011/10/jak-szybko-rowno-wylozyc-blaszke-papierem-do-pieczenia/

Wyrośnięte ciasto przekładam na stolnicę (jeśli podsypuję mąką, to naprawdę niedużo) i rozprowadzam/rozciągam dłońmi na prostokąt o boku trochę krótszym niż dłuższy bok keksówki. Grubość ciasta dowolna –u mnie nie za cienko (jakieś 3 cm). Posypuję z wierzchu cynamonem i zawijam w roladę o boku ciut krótszym niż długość keksówki –patrz film dołączony do przepisu. Przekładam do blachy i układam w niej „roladę” miejscem łączenia ciasta do dołu.

Spłaszczam ją delikatnie, dociskając do dna keksówki tak, żeby była raczej płaska niż wypukła (jeszcze później urośnie). Keksówkę przykrywam i zostawiam pod przykryciem do lekkiego podrośnięcia –ja tylko do czasu, aż rozgrzeje się piekarnik. Rozgrzewam go do 180 st. C

Przed wstawieniem do piekarnika bułkę smaruję mlekiem (lub jajkiem/żółtkiem).

Wstawiam do rozgrzanego do 180 st. C piekarnika i piekę na drugiej półce od dołu w funkcji grzanie góra-dół przez ok. 40 minut, a tak naprawdę do czasu, aż urośnie i się zrumieni. Pod koniec pieczenia wbijam patyczek –jeśli po wyjęciu jest suchy, bułka jest gotowa.

Upieczoną wyjmuję z piekarnika, przekładam wraz z papierem, w którym się piekła na metalową kratkę-ruszt i zostawiam do ostygnięcia.

Podaję po ostygnięciu. Najlepiej smakuje jeszcze lekko ciepła, ale jest doskonała także następnego dnia. Kroję w plastry i podaję samą (jak ciasto) lub posmarowaną masłem, dżemem, miodem, itp. Zazwyczaj po prostu kroję, a na stole obok ustawiam wymienione dodatki i każdy obsługuje się sam;)

Praktyczne wskazówki:

  • Jeśli wiem, że nie zjemy całej w ciągu 1-2 dniu (bp np. nie mamy gości), to często zaraz po ostygnięciu kroję na pół i połowę wkładam do woreczka i zamrażam. Dzięki temu po rozmrożeniu smakuje jak świeża.
  • Z tego ciasta piekę też dowolne drożdżówki np. z serem, z budyniem czy z owocami, a także bułki, paluchy, rogale, chałkę, itp. Jest bardzo uniwersalne;)

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

14 komentarzy

  1. Gosia
    | Odpowiedz

    Witam, jestem zachwycona Pani przepisami i w ogóle sposobem prezentowania przepisów. Jestem raczej laikiem kulinarnym i mój mąż na tym cierpiał. Mówię „cierpiał” bo to już przeszłość. Dzięki Pani przepisom : prostym, szybkim i smacznym mąż juz nie głoduje:-). Bardzo podoba mi sie to , że są to dania z prostych i powszechnie dostępnych produktów. A co najważniejsze bardzo dokładnie Pani tłumaczy krok po kroku, że nawet taki oporny uczeń jak ja wszystko rozumie. Rewelacyjne jest jak Pani pokazuje np. jakie miseczki użyć, a jakie w zamian, jakie końcówki miksera lub zamienniki,wszelkiego rodzaju komentarze i uwagi. No jestem zachwycona, wprost fenomenalny kanał.
    Może ciut mi zabrakło tortów. To chyba jedyne co wychodzi mi po mistrzowsku, ale jednak czasem chciałabym skorzystać z pomocy innych. Brakuje mi pomysów na kremy, masy, smaki. Może coś mi Pani podpowie.
    Serdecznie pozdrawiam
    Gosia

  2. Piotr
    | Odpowiedz

    Pani Magdo, przepis suuuuuper! 🙂 Chociaż ja zastąpiłem masło margaryną bo nie miałem w domu. Żona poprosiła abym ukroił na spróbowanie choć jeszcze lekko ciepły, ale chcę zapytać czy to ciasto można wykonać z mieszanki mąk np.: 350g pszennej typ 500 i 150g żytniej razowej typ 2000? Oraz czy ciasto zniesie dodatki typu płatki owsiane siemie lniane i tego typu podobne składniki? Bardzo proszę o radę.

  3. Agnieszka
    | Odpowiedz

    Witaj Madziu twój przepis jak zwykle genialny tak się zastanawiam czy można by było je zrobić z gotową masą makową taką z puszki ? coś ala makowiec ?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Sądzę, że tak -tzn. nie próbowałam, ale jeśli chodzi o mnie, to na 100% podeszłabym do tematu:)

  4. maria
    | Odpowiedz

    Piekłam bułkę z cynamonem dwa razy i zawsze wychodzi super.Bardzo dziękuję za przepis.

  5. Wioletta
    | Odpowiedz

    Jaki to robot planetarny i czy miska szklana jest w komplecie czy do kupienia osobno.Proszę o odpowiedż na email.

  6. Poja
    | Odpowiedz

    Dziś skusiłąm się na Twoją bułkę nic dodać nic ująć po prostu poezja:) czekam na nowe inspiracje!

  7. Anna
    | Odpowiedz

    Witam Pani Magdo,

    uwielbiam Pani przepisy pod każdym względem <3
    Odnosząc się do tego chciałam zapytać, czy mogłabym zamiast cynamonu użyć słodkiego kakao takiego do mleka lub dżemu czy marmolady?

    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam 🙂

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Jak najbardziej, ale może lepiej naturalne ciemne kakao + cukier (mniej chemii;))

  8. uta
    | Odpowiedz

    mikser planetarny 🙂

  9. Ola
    | Odpowiedz

    Pani Magdo, chciałabym z tego ciasta zrobić rogale z budyniem,a że jestem osobą początkującą w kuchni (mam 15 lat) mam do Pani pytanie: w jakiej ilości mleka powinnam rozpuścić budyniowy proszek?

  10. tojapatka
    | Odpowiedz

    Znów cudowny przepis – mam tylko pytanko, z uwagi na alergię moich bliźniaków nie możemy używać mąki pszennej, czy mogę w całości zastąpić ją orkiszową? No i mleko i jogurt …. Mleko pewnie mogę zamienić na ryżowe lub sojowe ale co z jogurtem?…. Może jakaś podpowiedź? z góry dziękuję i pomidorki wyszły cudne – dzięki:)

  11. KasiaP
    | Odpowiedz

    O – to przepis na naszą ulubioną chałkę, dzisiaj znowu ją robiłam i połowy już nie ma. Tylko dla nas łasuchów dodaję więcej cukru. Z tego ciasta robiłam też bułeczki z truskawkami, to naprawdę fajne, uniwersalne ciasto drożdżowe.

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Tak, wiem, chałkę i bułki pokazywałam, bo ciasto JEST uniwersalne i przypuszczam, że chyba nagram je osobno, i będę podawać link -tak chyba będzie łatwiej przy kolejnych wypiekach:) Cieszę się, że smakuje:)